26. října 2015

Zachráníme auto Václava Havla? Dejme mu nový smysl!

Jak to začalo

Všechno začalo tak trochu nevinně. Jsme parta lidí, co ve svém volném čase pořádá nezávislý festiválek Sokolka žije! v Luhačovicích. Vystavovali jsme u nás fotky Olgy Havlové od Bohdana Holomíčka a na vícero snímcích byl zobrazen Mercedes W 115. Postavili jsme k fotkám stejný mercedes s původní dobovou SPZ. Výstava díky mystifikaci vzbudila menší rozruch. :-)

Tak jsme pátrali, co se asi stalo s opravdovým mercedesem Václava Havla. Našli jsme sice kontakty na lidi, co vůz tenkrát koupili, ale bohužel ne auto. Ale jak už to tak bývá...  díky bývalému řediteli Hradní policie panu Maněnovi, jsme dopátrali Havlovo novější auto: VW Golf II. generace.

Není to zas tak obyčejné auto...

K našemu údivu, ačkoliv se vlastně jedná o úplně obyčejného golfa, kterých bylo vyrobeno v řádech milionů, je to auto s opravdovou historií. Bylo doslova „u toho“, když se psal rok 1989. V době Sametové revoluce s ním totiž Václav Havel jezdil, jak na schůzky OF, tak na jednání s tehdejšími komunistickými pohlaváry. A co víc, jelikož nechtěl jako nově zvolený prezident jezdit v komunistických tatrách, byl de facto golf po jistou kratičkou dobu také prezidentským vozem.

Pátrání a cíl

Dalo to úsilí, ale auto jsme dohledali, nejdříve ho od Václava Havla koupil pan Maněna, ten jej prodal své známé a následně mělo auto ještě další dva majitele. Pocit zadostiučinění, že jsme auto objevili, bohužel zkazil jeho stav. Poslední vlastník ho doslova zhuntoval a nyní čekal na „výhodnou“ nabídku. Z nahozené ceny v řádech statisíců jsme se dostali na relativně rozumnou částku, a tak jsme si řekli, složme se a kupme ho!
První krok je učiněn. Teď potřebujeme pro jeho záchranu a další využití vaši pomoc. Chceme auto opravit, zrenovovat, udělat normálně pojízdné a využít pro náš festival plný divadla, vernisáží, filmů a koncertů, prostě umění, které by ocenil i Václav Havel. Bude to oficiální auto festivalu Sokolka žije! a našeho klubu Sokolka. Budeme s ním vozit naše hosty, dáme ho do důstojného stavu a především mu dáme nový smysl.

Co nás čeká?

Golf bude muset projít kompletní generálkou, od motoru, převodovky, brzd, výfuku, čepů, tlumičů, nefunkční přístrojové desky až po bouraný blatník, děravou podlahu, shnilé prahy, nefunkční otvírání zadních dveří, oken či kufru, rezavou karoserii a nový lak. Pokud se vybere cílová částka, bude to stačit na základní opravu, která zajistí provozuschopnost. Pokud se však vybere více, o to lépe, budeme moci vůz kompletně a hezky zrenovovat.

Tak pojďte do toho s námi! Podpořte náš cíl na HITHIT.cz