25. dubna 2014

Výstava Aleše Brunclíka

V pátek 25.4. večer nás čeká vernisáž obrazů Aleše Brunclíka s názvem EVYRYTHING & NOTHING, kterou uvede Martin Dvořák. Výstavu hudebně doprovodí Alexander Hemala a BASSTA FIDLI ETNO JAM. Začínáme v 18 hodin.

Aleš Brunclík (*1982) po studiu Propagačního výtvarnictví a grafiky na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, absolvoval Fakultu umění Ostravské univerzity v Ostravě cyklem serigrafií, v němž zúročil své dlouhodobé zaujetí pro geometrickou abstrakci. Avšak pojem abstrakce u Brunclíka možná není úplně namístě. Přesto, že výsledek jeho snažení abstraktně působí, tak kompozice tvořena stereometrickými objekty je podřízena konkrétnímu koncepčnímu záměru. Zde je zřejmá paralela k Brunclíkově hudební produkci v seskupení Alexander Hemala.

Vždy se jedná o seskupování, vrstvení jednotlivých „objektů“, čímž dociluje vznik nových struktur. Následným hledáním určitého řádu v nich se mu daří s pomocí minimálních výrazových prostředků dosáhnout silného napjetí. Nejjasněji je to patrné u jeho posledních prací – ze změti čar, opět generovaných grafickými aplikacemi, vystupují jednou více, podruhé méně zřetelně lidské postavy, figury. Ty jsou ovšem jakýmsi druhotným produktem. Nejsou cílem. Cílem je, pomocí linií a geometrických prvků, vyjádřit své životní postoje skrze analytický pohled na svět kolem a vztah k němu.


Hudební sdružení alexander hemala spatřilo světlo světa v minulém století v moravských Polešovicích. Projekt za dobu své existence vystřídal řadu poloh a stylů od etna, postrocku, přes ozvěny klubové house music a drum'n'bassu, až po zvukové experimentátorství v ambientních vodách. Proměnlivá byla i sestava hudebníků, jichž se vystřídalo za dobu existence povícero. To se pochopitelně odrazilo na zvuku této chlapecké kapely. Zakládající sestavu tvořili Petr Stašek, Jan Hanák, Aleš Brunclík, František Jochymek a Aleš Suchánek – a také různí hosté. Za dobu působení proběhla řada koncertů v různých moravských městech a vesnicích, např. v Brně, Ostravě, Uherském Hradišti, v Hranicích na Moravě, Zlíně a na dalších místech. Sdružení se pak prezentovalo jen vzácně, převážně na vernisážích a lokálních festivalech. Skupina vydala dvě alba a několik drobných projektů ve vlastním nákladu, jež byly určeny spíše pro kamarády a známé. Prvním albem bylo trinity, které vyšlo v pozměněné formě jako CD-příloha v grafickém magazínu Soap. Druhým pak projekt delaylama.

Během několika let se hudební sdružení postupně rozpadlo. Členové se začali věnovat jiným aktivitám. Někteří začali studovat nebo pracovat, někteří hrají v jiných projektech. Po několikaleté pauze se opět pod hlavičkou alexander hemala setkávají Aleš Brunclík a Jan Čambal. Setkání tentokrát probíhají na neutrální půdě ve Starém městě u Uherského Hradiště v prostoru bývalé výrobní haly podniku Slezan. Styl se momentálně pohybuje mezi experimentováním s elektronikou, akustikou a industriálem. V objektu bývalé výrobní haly mají Jan Čambal, Tomáš Hájek a Aleš Brunclík studio neboli zkušebnu Slezan, kde se konají různé akce: zvukové performance apod. s dalšími hudebníky a vizuálními umělci jako jsou např. Pola puk-puk , Bassta Fidli, dále hudebníci z projektu Musica Paradis jako je Ondřej Krátký (cimbal a kontrabas), Jiří Kotača (trumpeta), Jakub Nožička (el. basa, kontrabas ) a další. Sdružení poskytuje prostor k zapojení každému, kdo přijde a má chuť…