26. listopadu 2013

Vzpomínka na Filipa Topola

Filip Topol
Snímky pražského fotografa Karla Šustera, jež mapují historii skupiny Psí vojáci zpěváka, pianisty, skladatele a textaře, filmového herce a také vůdčí postavy kapely Filipa Topola, který zemřel 19. června 2013, zavítají do luhačovické Sokolky.

Výstava vznikla z iniciativy manažera Psích vojáků Romka Hanzlíka v kavárně Už jsme doma v pražské Bubenči. Je nazvaná Vzpomínka na Filipa Topola a tvoří ji černobílé fotografie, jež mapují historii kapely. Dominují jí koncertní fotografie, ale i oficiální snímky a různé momentky.

Expozici doplňují dobové dokumenty, vybrané písemnosti. Luhačovickou Vzpomínku na Filipa Topola doprovodí 4. a 7. prosince doprovodné koncerty a také filmová projekce Topolova varhanního koncertu.

Ve středu 4. prosince od 19.30 na Sokolce zahraje skupina Už jsme doma, s nimiž pojilo Filipa Topola i Psí vojáky blízké přátelství. 7. prosince v Luhačovicích na stejném místě vystoupí brněnský elektronický recitační kroužek Vítrholc.

Pohřeb Filip Topola a následný koncert Sbohem a řetěz navštívily letos v červnu tisíce lidí. „Hudební publikum, stejně jako generační souputníci Psích vojáků, umělci, lidé kolem skupiny, ale i hudební fanoušci si uvědomili, že to není jen konec Psích vojáků, ale že se dokonala celá jedna hudební kapitola,“ uvedl Romek Hanzlík.

„Psí vojáci přinesli hudební estetický názor, který nemá srovnání na české ani světové scéně,“ poznamenal v Respektu už v roce 2011 publicista Pavel Turek.

Odkaz Psích vojáků je podle pořadatelů vzpomínky na Topola natolik silný a inspirativní, že se nad jeho hudbou v žádném případě nezavřela hladina. Na zveřejnění dosud čeká řada nepublikovaných materiálů a nahrávek kapely. Dosud nebyla zmapována Topolova scénická, divadelní a filmová autorská tvorba.

Vstup na výstavu, na film i na doprovodné koncerty je zdarma.

Odkazy na pražskou vzpomínku

web: www.uzjstedoma.cz
FB: www.facebook.com/uzjsmedomakavarna

Karel Šuster:

http://www.fotografuje.cz/
https://www.facebook.com/karel.suster